TURKCELL Avrupa (Çorlu) Data Center Binası Özel Yapım Projesi

43000 m2

PROJE ALANI

2019

BAŞLAMA TARİHİ

2020

BİTİŞ TARİHİ

Çorlu

Yüksek teknoloji içeren AvDC (Avrupa Data Center) Projesi’nde tüm teknik ekipman sistemlerinin seçimini, satın almasını, montajını, testlerini ve periyodik bakımlarını içeren ve paralelinde yapılması gereken bütün inşaat işlerini de kapsamında bulunduran yeni taahhüt işimizdir.  

 

Turkcell Avrupa Veri Merkezi, Tekirdağ ili Kapaklı ilçesi Karaağaç OSB içerisinde olup yapımına 08.03.2019 tarihinde başlanmıştır. 37.277 m² toplam inşaat alanına sahiptir. Tamamı 3 Modül olarak tasarlanan veri merkezinin sadece 1. Modülü ihale kapsamındadır.

 

Turkcell Avrupa Veri Merkezi projesinde kullanılan elektromekanik ekipmanlar Seviye-1’den Seviye-5’e kadar kademeli olarak gelişen bir test sürecine tabi tutulmuştur. Fabrika testlerinden başlayıp entegre sistem testlerinin yapılmasıyla sonlanan bu süreçte tüm ekipmanların kalite kontrol, şartname yeterliliği, performansları ve birlikte bütün olarak çalışabilme özellikleri test edilmiştir. Projede ayrıca bağımsız TAD sertifikalı danışman bir firma tarafından havalandırma tesisatındaki CAV / VAV cihazları ve soğutma tesisatındaki dinamik balans vanaların dengeleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Sürecin sonunda Uptime TCCF testleri gerçekleştirilmiş ve herhangi bir problem kaydı oluşmadan tüm testler başarıyla tamamlanmıştır.

 

Verimlilik açısından üst düzey cihazlar seçilmiştir. İmalat sırasında kullanılan cihazlar/sistemler (örneğin araç şarj istasyonları, güneş enerji santrali vb), uygulama süresi ve işletme ömrü boyunca doğaya vereceği zararlar minimalize edilecek şekilde seçilmiştir. Bunun sonucunda, LEED GOLD sertifikası alınmıştır.

 


TIER 3 Sertifikasyonu,
LEED GOLD Yeşil Bina Sertifikalı,
43.000 m2 Kapalı İnşaat Alanı,
6800 m2 Beyaz Alan